FESİH YASAĞI SONRASI İSTİHDAM YÜKÜMLÜLÜĞÜ

4447 sayılı İşsizlik Sigortası Kanununun Geçici 27. Maddesi ve Geçici 28. Maddesi ile işverenlere 17256/27256 teşvikleri sağlanmıştır.Bu teşviklerden yararlananlara ise fesih yasağı sonrasında bazı yükümlülükler getirilmişti. 30.06.2021 tarihinde fesih yasağının biteceğini düşünürsek bu yükümlülükleri hatırlamakta fayda var.

Fesih yasağı sonrasında istihdamın korunması prim desteğinden yararlanılmış sigortalılardan en az yarısının fesih yasağı sonrasında da istihdam edilmesi gerekiyor. ,Bu yükümlülüğü yerine getirmeyen işverenlere ödenen destek tutarları gecikme zammıyla birlikte geri alınacak.

Destekten yararlanılan toplam gün sayısının, destekten yararlanılan personel sayısına bölümü sonrasında ise  fesih yasağı sonrası bu personellerin ne kadar daha istihdam edilmesi gerektiği belirleniyor.

Bir örnekle açıklayacak olursak;

27256 kanun numaralı prim desteğinden toplamda 7 sigortalıdan dolayı yararlanmış olduğunu düşünürsek bu 7 personelin yarısı kadarı yani 7/2=3,5=4 kişi (tama iblağ edileceğinden) fesih yasağı sonrasında da istihdam edilecek.

7 personelin teşvikten yararlanıldığı gün sayısının toplam 810 gün olduğunu varsayalım. 810/7=115,71=116 gün daha belirlenen 4 personelin fesih yasağı sonrasında da istihdamının devam etmesi gerekmektedir.

Soru Sor
'FESİH YASAĞI SONRASI İSTİHDAM YÜKÜMLÜLÜĞÜ' konusu ile ilgili sorunuz için lütfen aşağıdaki formu doldurunuz. Uzmanlarımız sorduğunuz soru ile ilgili sizlere dönüş sağlayacaklardır.

Soru Sor