İşe Girdikten Kaç Gün Sonra Sağlıktan Yararlanılır

5510 sayılı Kanun İşe Girdikten Kaç Gün Sonra Sağlıktan Yararlanılır sorusunun cevabını 67. maddesinde belirlemiştir.


Bir önceki yazımızda işten ayrılanların kaç gün daha sağlıktan yararlanabileceğini belirtmiştik. Kısaca, işten herhangi bir şekilde ayrılan işçilerin eğer ayrılmadan önce 90 günlük çalışması var ise; 100 gün daha sağlıktan yararlanabilir. Ancak işçinin 90 günden az çalışması olarak işten ayrılanlar işten ayrıldıktan sonra 10 gün daha sağlıktan yararlanabilirler.


İşten ayrılanların kaç gün daha sağlıktan yararlanacağı ile ilgili konuya buradan ulaşabilirsiniz.


Bu yazımızda işe girdikten sonra hastaneye giderek muayene olmak isteyen kişilerin, kaç gün sonra sağlıktan yararlanabileceğini ve hangi hallerde işe girdiği gün sağlıktan yararlanabileceğini anlatacağız.


İşe Girdikten Kaç Gün Sonra Sağlıktan Yararlanılır


5510 sayılı Kanunun 67. maddesine göre sigortalıların sağlıktan yararlanabilmesi için muayene olmak için hastaneye gittiği tarihten önceki son bir yıl içinde toplam 30 gün genel sağlık sigortası prim ödeme gün sayısının olması gerekmektedir.


ÖRNEK: Mete Aydın isimli sigortalı 25.08.2018 tarihinde sigortalı olarak işe başlamıştır. Bu sigortalı 30 gün geçmeden yani 25.09.2018 tarihinden önce hastaneye gitmesi halinde sağlıktan yararlanamayacaktır. Ancak 26.09.2018 tarihinden itibaren sağlıktan yararlanabilecektir.

Bunlara karşın, bu 30 günlük süreye bağlı olmadan sağlıktan yararlanılabilecek kişiler ve 30 günlük süre şartının geçerli olmadığı haller de vardır.


30 Günlük Süreye Tabi Olmaksızın Sağlıktan Yararlanacak Olanlar


Örneğimizdeki sigortalı, hastalık hallerinde sağlıktan yararlanabilmesi için işe girdikten sonra 30 gün beklemelidir. Ancak, hali hazırda anne- babasının ya da eşinin- çocuğunun sigortasından yararlanarak muayene olan kişilerin işe girdikten sonra 30 gün beklemesine gerek yoktur. İşe girdikleri gün anne-baba-eş ya da çocuklarının sigortasından düşerler ve kendi sigortalarıyla aynı gün sağlıktan yararlanabilirler.


Ayrıca 18 yaşını doldurmamış kişiler de başka bir şarta tabi olmaksızın sağlıktan yararlanabilirler.


30 Günlük Süreye Tabi Olmaksızın Sağlıktan Yararlanılacak Haller


Bazı durumlar vardır ki, işe girdikten sonra sağlıktan yararlanabilmek için 30 gün geçmesine gerek bulunmamaktadır. İşe girildiği gün sağlıktan yararlanılabilecek durumlar şunlardır;


-İşe giren kişi aynı gün iş kazası geçirmişse, 30 gün beklenmeden sağlıktan yararlanabilir.

-Sigortalı bulaşıcı hastalığa yakalanmışsa, aynı gün sağlıktan yararlanabilir.

-Kadın hamile ise ve analık sebebiyle hastaneye müracaat ettiyse, aynı gün sağlıktan yararlanır.

-Uyuşturucuyla mücadele kapsamında bağımlılık ile ilgili tedavi ise, aynı gün sağlıktan yararlanabilir.

-Trafik kazası geçiren kişiler sağlıktan yararlanabilirler

-Başkasının bakımına muhtaç olan kişiler sağlıktan yararlanabilirler.

-Kırmızı odaya alınarak acil müdahale yapılan kişiler de sağlıktan yararlanabilirler.

Soru Sor
'İşe Girdikten Kaç Gün Sonra Sağlıktan Yararlanılır' konusu ile ilgili sorunuz için lütfen aşağıdaki formu doldurunuz. Uzmanlarımız sorduğunuz soru ile ilgili sizlere dönüş sağlayacaklardır.

Soru Sor