Engelli Çocuğu Olan Anne Babanın İzin Hakkı

Engelli Çocuğu olan Anne Babaya 10 Gün İzin Hakkı


Engelli bir çocuğun anne ve babasının bakımı ve ilgisine daha çok ilgi duymaktadır. Engelli çocukların, diğer çocuklara nazaran daha fazla eğitim, daha fazla bakım ve benzeri hususlarda daha fazla zaman ayrılmaktadır.

4857 sayılı İş Kanunu gereği çocuğun %70 oranında engelli olması kaydıyla, engelli çocuğun anne ve babasında bir yıl içerisinde 10 günlük mazeret izni hakkı verilmelidir. 10 günlük mazeret izni anne ya da babanın toplam izin kullanım süresinden oluşmaktadır. Anne ya da baba her ikisi de çalışıyor olmalıdır. Engelli çocuğun anne babasına 10 günlük mazeret izni sırasında, işçinin ücretinden kesinti yapılmamaktadır.


10 Günlük Mazeret İznine Tedavi Ön Şartı


Kanun koyucu bu 10 günlük mazeret iznini, çocuğun tedavisinde kullanılması ön şartı ile anne ya da babaya tanımıştır. Yani maalesef çocuğun tedavi görmesi şartı biraz da olsa etik karşılanmamaktadır. Bu durumda en azından engelli çocuğun anne ve babasına verilen 10 günlük mazeret izni, çocuk eğer engelinden dolayı tedavi görüyor ise verilmektedir.

Engelli çocuğun anne ve babasına izin hakkı detayları ile ilgili soru ve sorunlarınızın olması durumunda Bibilenvar İş ve Sosyal Güvenlik Hukuku Uzmanlarımız ile yanınızda.

İzinler kategorisi yazılarımıza göz gezdirmek için TIKLAYINIZ..

Soru Sor
'Engelli Çocuğu Olan Anne Babanın İzin Hakkı' konusu ile ilgili sorunuz için lütfen aşağıdaki formu doldurunuz. Uzmanlarımız sorduğunuz soru ile ilgili sizlere dönüş sağlayacaklardır.

Soru Sor