UZAKTAN ÇALIŞMA GÜN SAYISININ HESAPLANMASI

Uzaktan çalışma; işçinin iş görme edimini evinde ya da teknolojik iletişim araçları ile işyeri dışında yerine getirmesidir. Uzaktan Çalışma Yönetmeliği ile uzaktan çalışmanın yapılamayacağı işler ile uzaktan çalışmanın usul ve esasları belirlenmiştir.

2021/Mayıs ayına ilişkin Muhtasar Prim Hizmet Beyannamesi"nde uzaktan çalışma yapan personelin uzaktan çalışma yaptıkları gün sayısının girileceği “Uzaktan Çalışma Gün” bilgilerini içeren yeni bir satır ilave edilmiştir.

Sigortalının uzaktan çalışma gün sayısı, ay içindeki prim ödeme gün sayısını aşamayacaktır. Yani, ay içerisinde 24 gün prim ödemesi yapılan personel için girilebilecek maksimum uzaktan çalışma gün sayısı 24 olabilecektir.

Aynı şekilde sigortalı için ay içerisinde birden fazla belge türünden veya kanun numarasından bildirim yapılıyorsa bu belge türü veya kanun numarasındaki prim ödeme gün sayısından fazla olamayacaktır.

Hafta tatili veya ulusal bayram yada genel tatil günlerinde ise mevzuatta bu konu ile alakalı bir yazı olmamakla birlikte sigortalı adına yapılacak bildirimlerin sigortalının ay içerisindeki çalışmasının tamamının uzaktan çalışma şeklinde olup olmamasına göre farklılık göstereceği değerlendirilmektedir.

 -Ayın tamamında uzaktan çalışan personel için hafta tatili ve ulusal bayram yada genel tatil günlerinin uzaktan çalışma gün sayısına dahil edilmesinin,

- Ayın bir kısmında uzaktan çalışan, bir kısmında işyerinde çalışan personelin hafta tatili ve ulusal bayram yada genel tatil günlerinin hariç tutularak uzaktan çalışma gün sayısının belirlenmesinin isabetli olacağı değerlendirilmektedir.

Kimler uzaktan çalışma gün sayısı bildirmelidir ?

İşveren ile işçi arasında uzaktan çalışma iş sözleşmesi imzalandıysa ya da bu konuda bir protokol yapıldıysa uzaktan çalışma gün sayısı bildirmesi tarafımızca uygun görülmektedir.


Uzaktan Çalışma Yapılması Yasaklanan İşler nelerdir ?

Uzaktan Çalışma Yönetmeliğinde hangi meslek kodu olan kişilerin uzaktan çalışma yapamayacağı yönünde tek tek bir belirleme yapılmamıştır. Ancak, Uzaktan Çalışma Yönetmeliğinin, 13. maddesinde “Tehlikeli kimyasal madde ve radyoaktif maddelerle çalışma, bu maddelerin işlenmesi veya söz konusu maddelerin atıkları ile çalışma, biyolojik etkenlere maruz kalma riski bulunan çalışma işlemlerini içeren işlerde uzaktan çalışma yapılamaz.” şeklinde düzenleme yapılmıştır.


Soru Sor
'UZAKTAN ÇALIŞMA GÜN SAYISININ HESAPLANMASI' konusu ile ilgili sorunuz için lütfen aşağıdaki formu doldurunuz. Uzmanlarımız sorduğunuz soru ile ilgili sizlere dönüş sağlayacaklardır.

Soru Sor