Türkiye'de Sahip Olduğum Meslek Diploması Danimarka'da Geçerli Midir? Bu Diplomanın Denkliği Nasıl Sağlanır?

Ülkemizden Danimarka’ya giden gurbetçilerimizin en çok merak ettiği sorunlardan birisi ise, meslek mensubu olduğunun kanıtlanması hususundaki belirsizliklerdir. Ülkemizde meslek diplomasının Danimarka’daki geçerliliği hususlarını sizlere kısaca açıklayalım.

Türkiye’de sahip olduğunuz meslek diplomasının Danimarka’da geçerli olup olmadığını anlamak ve denkliğini sağlamak üzere Danimarka Bilim, Teknoloji ve Yenilik Bakanlığı’na bağlı Danimarka Uluslararası Eğitim Kurumu’na (Styrelsen for International Uddannelse) başvuru formu ile birlikte pasaport fotokopinizi, eğitim durumunuzu gösteren diploma, sertifika vb. belgeleri, eğitiminiz sırasında aldığınız dersleri gösteren belgeyi (transkript), mesleğiniz ile ilgili ülkemizde yaptığınız staj belgesini varsa mesleki deneyimlerinizle ilgili diğer belgeleri sunmanız gerekmektedir.

Söz konusu belgeler esas alınarak Kurum tarafından yapılacak değerlendirme sonrası ya mesleki yeterliliğinizin tam olduğuna karar verilerek mesleğinizi Danimarka’da icra edebilmenize yönelik size yetki verilecek ya da şartlı karar niteliğinde tespit edilen eksikliklerin giderilmesine yönelik ek mesleki eğitim almanız, yetenek testini ya da uyum sürecini tamamlamanız istenecek, ya da mesleki yeterliliğiniz yetkili kurum tarafından tanınmayarak olumsuz karar verilecek ve başvurunuz reddedilecektir.

Anılan Kurumun şartlı ya da olumsuz kararına karşı aynı kuruma veya Danimarka’daki başka bir idari temyiz merciine temyiz başvurusu yapma hakkınız bulunmaktadır. Mesleki durumunuzun (tercümanlık, Danimarka ilköğretim okullarında öğretmenlik gibi) Danca kullanmanızı gerektiren bir durum arz etmesi halinde, mesleki vasıflarınızın değerlendirilmesinde bu şartı yerine getirip getirmediğiniz de göz önünde bulundurulacaktır. 

Soru Sor
'Türkiye'de Sahip Olduğum Meslek Diploması Danimarka'da Geçerli Midir? Bu Diplomanın Denkliği Nasıl Sağlanır?' konusu ile ilgili sorunuz için lütfen aşağıdaki formu doldurunuz. Uzmanlarımız sorduğunuz soru ile ilgili sizlere dönüş sağlayacaklardır.

Soru Sor