Maluliyet Tazminatı Nedir? Maluliyet Tazminatı Detayları Nelerdir?

Maluliyet Tazminatı 4857 sayılı İş Kanunu gereği hüküm bulmuştur. İş Kanunu gereği; “Bir işyerinden malulen ayrılmak zorunda kalıp da sonradan maluliyeti ortadan kalkan işçiler eski işyerlerinde tekrar işe alınmalarını istedikleri takdirde, işveren bunları eski işleri veya benzeri işlerde boş yer varsa derhal, yoksa boşalacak ilk işe başka isteklilere tercih ederek, o andaki şartlarla işe almak zorundadır. Aranan şartlar bulunduğu halde işveren iş sözleşmesi yapma yükümlülüğünü yerine getirmezse, işe alınma isteğinde bulunan eski işçiye altı aylık ücret tutarında tazminat öder.” Hükümleri doğrultusunda işlem tesis edilmektedir.

Öncelikle maluliyeti ortadan kalkan işçi işverenine tekrar işe girmesi için başvuruda bulunması ve tıpkı askerlikten doğan tazminat (https://www.bibilenvar.com/yazi/12/askerlikten-dogan-tazminat-hakkinizi-biliyor-musunuz) hükmünde anılan durum gibi işveren; maluliyeti geçen eski işçisini eski işi veya benzeri işlerde boş yer varsa derhal, yoksa boşalacak ilk işe başka isteklilere tercih ederek, o andaki şartlarla işe almak zorundadır.

Maluliyet Tazminatının Hesaplanması

İşçinin işverene tekrar işe alınması için başvurusu üzerine, işveren Yasada belirtilen durumların varlığı olmasına rağmen eski işçisine tekrar istihdam sağlamaması halinde; işe alınma isteğinde bulunan eski işçisine altı aylık ücreti tutarında tazminat ödemekle yükümlü hale gelmektedir.

Maluliyet tazminatı işçinin işten ayrılmadan önceki son brüt ücreti üzerinden hesaplanarak herhangi bir prim kesintisi veya gelir vergisi kesintisine tabi olmayıp damga vergisine tabi kesinti düşüldükten sonra kendisine ödenmelidir.

Bibilenvar İle Maluliyet Tazminatı Süreçlerine Hakim Olun

Malullükten doğan tazminat hakkınızın detayları ve hesaplanması konusunda merak ettiklerinizi bibilenvar ile öğrenebilirsiniz. Tazminat miktarını hesaplatmak ve Yasal süreçlere hakim olmak için bireysel danışmanınız bibilenvar ile iletişime geçebilirsiniz.

Soru Sor
'Maluliyet Tazminatı Nedir? Maluliyet Tazminatı Detayları Nelerdir?' konusu ile ilgili sorunuz için lütfen aşağıdaki formu doldurunuz. Uzmanlarımız sorduğunuz soru ile ilgili sizlere dönüş sağlayacaklardır.

Soru Sor