Konut Kapıcılarının Kıdem Tazminatı Nasıl Hesaplanır

Konut Kapıcılarının Kıdem Tazminatı Nasıl Hesaplanır


Apartman görevlisi olan kapıcılar, diğer işçiler gibi 4857 sayılı iş kanuna tabi çalışırlar. Apartman yönetimiyle iş sözleşmesi yapmış olan kapıcının haklı bir sebeple işine son verilirse yani, kanunlara göre emekli olur, askere gider, ölüm gerçekleşirse, kapıcının bayan olması halinde evlenince bir yıl içinde, 15 yıl sigortalılık ve 3600 gün şartını tamamlayarak, emeklilik süresini çalışmadan beklemek isteyenlere Sosyal Güvenlik Kurumundan kıdem tazminatı alır yazısını alarak apartman yönetimine müracaat ettiğinde, 1475 sayılı kanunun 14. md. si gereğince kapıcı kıdem tazminatı hak eder.

Konut kapıcılarının kıdem tazminatı hakkı hesaplanırken birtakım hesaplamalar yapılmaktadır. Kapıcıların tazminat hakkı hesaplanırken, Gelir Vergisi ve Damga Vergisi hesaplamaları, kapıcının oturduğu yani ikamet ettiği konutun tazminat matrahındaki yeri, kapıcıların ödemiş oldukları faturaların tazminat matrahındaki önemi ve bir çok konuda bilgi almak için bibilene danışabilirsiniz.

Soru Sor
'Konut Kapıcılarının Kıdem Tazminatı Nasıl Hesaplanır' konusu ile ilgili sorunuz için lütfen aşağıdaki formu doldurunuz. Uzmanlarımız sorduğunuz soru ile ilgili sizlere dönüş sağlayacaklardır.

Soru Sor