İşyeri Kapanışında Yapılması Gerekenler

Öncelikle belirtmeliyiz ki, işyeri kapanışı ile ilgili Sosyal Güvenlik Kurumu’na vermeniz gereken (zorunda olacağınız) herhangi bir belge yoktur. Özellikle Kanunun “idari para cezaları”’nı konu alan 102.maddesinde işyeri kapanışının mevzuatta belirtilen hallerin dışında bildirilmemesine ilişkin herhangi bir cezaya hüküm verilmemiştir.

İdari para cezası yok diye, bizler işyeri kapanışını SGK’ya bildirmemezlik yapmayalım. Özellikle “e-bildirge şifresi” nin kötü niyetli kişilerin eline geçmemesi adına işyeri kapanması durumunda, bağlı bulunulan Sosyal Güvenlik Merkezi/İl Müdürlüğü’ne işyeri kapanışlarına ilişkin “bilgi mahiyetinde” dilekçemizi sunmalıyız.

(İşyeri; 2 yıllık bir süre içinde herhangi bir hareketlilik olmaması durumunda “Re’sen Kanun Kapsamından çıkarılır.)

SGK İşyeri Kapanış Dilekçe Örneği

SGK İşyeri Kapanış Dilekçe Örneği aşağıdaki şekilde işyerinize ait bilgileri girerek doldurabilirsiniz. 

SGK İşyeri Kapanışı Yapılmaması Risklerini Birebir Danışmanlık Alarak Üstatlarımız Tarafından Doğru Bilgi İle Donatılmak İçin Mutlaka Talepte Bulunun. 

İşveren ve işveren vekilleri, muhasebeci, mali müşavir, yeminli mali müşavirlerin işyeri kapanışlarında görev ve sorumlulukları devam etmektedir. Bibilenvar tüm meslek mensuplarının online birebir danışmanı olarak hizmet vermektedir. 

    

                                                                                                                              TARİH

Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığı

............. Sigorta İl Müdürlüğü 

............. Sosyal Güvenlik Merkez Müdürlüğüne

 

Müdürlüğünüzün....................................... Sigorta Sicil Numarası ile işlem görmekteyiz. ..................... adresinde kurulu bulunan ............................. unvanlı işyerindeki faaliyetlerimiz ......................... tarihi itibarı ile sona ermiştir. 

.................... tarihinden itibaren herhangi bir çalışanımızın olmayacağı ve firmamız üzerinden herhangi bir bildirimde bulunmayacağımızı, işyeri kapanış işlemlerimizin gerçekleştirilmesi ve iş bu dilekçemizin mevcut işyeri dosyasında bulundurulması gereğini arz ederiz.

Firma Unvan.. 

Kaşe - İmza

 

                                                                                                                      TARİH

Vergi Dairesi İşyeri Kapanış Dilekçe Örneği

                    ........................... VERGİ DAİRESİ MÜDÜRLÜĞÜNE

                                                  İSTANBUL

 

 

 

Konu: İşyeri kapanışı hk.

 

            Dairenizin .............. sicil numarasında kayıtlı Gelir Vergisi mükellefinizdim.

 

               .. /.../....   tarihinde iş yerimi kapattım. Durum bilgilerinize arz olunur.

 

                       

                                                                                                                      Saygılarımla,

 

                                                                                                                   

 

Adres:

 

 

İşyeri Kapanışlarında Bildirimleri verilmemesinde idari para cezası ile karşılaşan bir çok işverenimiz vardır. Nedeni aslında işyeri kapanış bildirimi vermemek değil, işyeri kapanışı bildiriminin SGK veya Vergi Dairesi'ne yapılmaması nedeni ile e-şifrenin kötü amaçlı kişilerin ellerine geçmesinin nedenidir. 

İşyeri kapanış bildirimleri ile ilgili tüm sorularınızın cevabı bibilenvar ile bir tık uzağınızda...

İŞYERİ SGK VE İŞKUR İŞ VE İŞLEMLERİ İLE İLGİLİ ÜCRETLİ TEK SEFERLİK YA DA AYLIK DANIŞMANLIK HİZMETİ ALMAK VE FİYAT TALEBİNDE BULUNMAK İÇİN TIKLAYINIZ..

Bibilenvar olarak 700 den fazla müşterimize (işletme, avukat, muhasebeci, insan kaynakları profesyonelleri vb.) iş ve sosyal güvenlik danışmanlığını gerek soru başına gerekse aylık olarak düzenli bir şekilde yürütmekteyiz... 1 Soru 1 Cevap ile Milyonlarca Lira İdari Para Cezası ya da İdari Yaptırımlardan uzaklaşabilirsiniz. 

Talep oluşturarak sorunuz veya probleminizin çözümü hakkında fiyat alabilirsiniz. 

Soru Sor
'İşyeri Kapanışında Yapılması Gerekenler' konusu ile ilgili sorunuz için lütfen aşağıdaki formu doldurunuz. Uzmanlarımız sorduğunuz soru ile ilgili sizlere dönüş sağlayacaklardır.

Soru Sor