İşsizlik Maaşı Nasıl Alınır ?

İşsizlik Maaşı Alma Şartları

4447 sayılı İşsizlik Sigortası Kanunu' na göre;

  • İşsizlik sigortası kapsamında bir işyerinde çalışırken çalışma istek, yetenek, sağlık ve yeterliliğinde olmasına rağmen, kendi istek ve kusuru dışında işini kaybedenler,
  • Hizmet akdinin feshinden önceki son 120 gün içinde prim ödeyerek sürekli çalışmış olmak kaydıyla son üç yıl içinde en az 600 gün süre ile işsizlik sigortası primi ödemiş olmalıdır,
  • Hizmet akdinin feshinden sonraki 30 gün içinde başvuruda bulunulmalıdır. Başvuruda gecikilmesi halinde geçen her gün için işsizlik ödeneğinden faydalanılamayacaktır.
  • Bu şartların sağlanması halinde işsizlik maaşından yararlanılmaktadır.

İşsizlik Maaşı Alma Süreleri

Hizmet akdinin sona ermesinden önceki son 120 gün içinde prim ödeyerek sürekli çalışmış olanlardan, son üç yıl içinde;

A. 600 gün sigortalı olarak çalışıp işsizlik sigortası primi ödemiş olan sigortalı işsizlere 180 gün,
B. 900 gün sigortalı olarak çalışıp işsizlik sigortası primi ödemiş olan sigortalı işsizlere 240 gün,
C. 1080 gün sigortalı olarak çalışıp işsizlik sigortası primi ödemiş olan sigortalı işsizlere 300 gün,süre ile işsizlik ödeneğine hak kazanmaktadırlar.

İşsizlik maaşı hakkında bilmek istedikleriniz nelerdir? Hangi durumlarda işsizlik maaşı ödenmektedir? İşsizlik Maaşı Nasıl Alınır Bilmek isterseniz BİBİLENVAR sizin için işsizlik maaşınızı hesaplayabilir. 

Binlerce işsiz, işsizlik maaşından yararlanabilmesine rağmen işsizlik maaşı şartlarını ve başvuru sürecini bilmediği için bu haktan yararlanamamaktadır. Ne kadar süre ile, ne kadar işsizlik ödeneği alacaksınız?  Bisoru sorarak işsizlik maaşını/ödeneği hak edip etmediğinizi kolayca öğrenebilirsiniz.

Soru Sor
'İşsizlik Maaşı Nasıl Alınır ?' konusu ile ilgili sorunuz için lütfen aşağıdaki formu doldurunuz. Uzmanlarımız sorduğunuz soru ile ilgili sizlere dönüş sağlayacaklardır.

Soru Sor