İş Kazası Örnekleri

İş Kazası Örnekleri


-İşçi izinli de olsa iş yerine ziyarete geldiğinde kaza geçirmesi 

-İşçinin iş yerinin avlusunda yürürken düşmesi 

-İşçinin evde eşiyle kavga edip, iş yerinde intihar etmesi

-İş yerinin yemekhanesinde yemek yerken boğazına yemek kaçması sonucu boğularak ölmesi

-Dinlenme saatlerinde top oynarken ayağının kırılması

-Bahçedeki meyve ağacından düşerek kolunun kırılması

-İş yerinde havuz varsa, yüzme bilmeyen işçinin serinlemek amacıyla havuzu girip boğularak ölmesi

-İş yerindeki banyoda duş alırken elektrik akımına kapılarak ölmesi

-İşçinin sözlü uyarılara kulak asmayıp, kullanmaması gereken ve arızalı olduğu bildirilen asansörde boşluğa düşmesi sonucu ölmesi

-İşçinin asit kuyusuna düşerek ölmesi

-İşçinin kalp krizi geçirmesi

-Servis aracının kaza yapması sonucu işçilerin ölmesi.


Kalp Krizi


İş Kazası Örnekleri kapsamında kalp krizi de sayılabilir.


5510 sayılı Kanunun 13. maddesine göre iş kazasının tanımı, sigortalının herhangi bir olay sonucu bedence ve ruhça arızaya uğramasıdır. 

Ancak sadece ruhça ve bedence arızaya uğraması iş kazası sayılması için geçerli neden değildir. Bunun yanında iş kazası olayı ile sonuç arasında ilişki bulunmalıdır. Yani, uğranılan kaza bir nedene dayanmalıdır. Burada göz önünde bulundurulması gereken husus, öncelikle bir olayın var olması ve bu olay ile sonuç arasında bir ilişki bulunması yani neden sonuç ilişkisi gereklidir.

Bununla bağlantılı olarak kalp krizinin de iş yerinde, işverenin talimatlarını uygulamaya hazırken ve dış etkenlerin etkilemesi ile kalp krizi geçirirse, bu durum iş kazası sayılacaktır. Aksi durumlarda işçinin kalp krizi geçirmesi iş kazası olarak değerlendirilmeyecektir.


Servisin Trafik Kazası Yapması


İşverenin sağladığı, işe gidip gelmek için kullanılan servis araçlarının işçilerin evinden alınıp iş yerine getirildikleri süre içerisinde kaza yapması sonucu işçilerin hayatını kaybetmesi iş kazası olarak değerlendirilmektedir.

Ancak, iş yerine geldikten sonra servisten inip iş yerine girmeden silahlı saldırıya uğraması sonucu ölmesi iş kazası olarak değerlendirilmemektedir. Çünkü bu durumda henüz iş yerine giriş gerçekleşmemiştir ve söz konusu saldırı iş yeri dışında olmuştur.

Sigortalılar önce kendi güvenliklerini, işverenler ise önce çalışanlarının canlarını ve ödeyecekleri tazminat tutarlarının fazlalığını göz önüne bulundurarak iş sağlığı ve güvenliği hususlarına dikkat etmelidirler.

Soru Sor
'İş Kazası Örnekleri' konusu ile ilgili sorunuz için lütfen aşağıdaki formu doldurunuz. Uzmanlarımız sorduğunuz soru ile ilgili sizlere dönüş sağlayacaklardır.

Soru Sor