Emzirme ödeneği nedir? Emzirme Ödeneği Kimlere verilir?

Emzirme ödeneği nedir ?

Emzirme ödeneğinin diğer bir isminin toplum tarafından süt parası olarak da kullanıldığına değinmiştik. Yazımızda emzirme ödeneğine ilişkin anlatılan her husus süt parası için de geçerlidir.

Emzirme ödeneği, sigortalı kadına veya sigortalı olmayan karısının doğum yapması nedeni ile sigortalı erkeğe bir doğumla sınırlı olmayıp, her doğumda şartları taşıması halinde bir defaya mahsus yapılan ödemedir. Yani doğan her çocuk için birer kez bu ödenekten faydalanılabilir.

Emzirme Ödeneği Kimlere Verilir ?

Emzirme ödeneğinin kimlere verildiği 5510 sayılı Kanun ile açıklanmıştır. Aynı zamanda 2013/20 sayılı Genelge ile emzirme ödeneği verilmesinde tereddütler giderilmiştir.

Emzirme ödeneği, sigortalı kadına ya da, sigortalı olmayan karısının doğum yapması nedeni ile erkek sigortalıya emzirme ödeneği verilmektedir. Emzirme ödeneğinin verilmesinde sigortalılığın yanında, kendi adına aylık alan kadınlar da emzirme ödeneği alabileceklerdir.

Eşi çalışmayan aylık alan sigortalı erkekler de eşinin doğum yapması halinde emzirme ödeneği alabileceklerdir.

Emzirme ödeneği şartları nelerdir?

Emzirme ödeneğinin şartları 5510 sayılı Kanun ve ilgili mevzuatları tarafından açık ve net bir şekilde ifade edilmiştir.

Sigortalı kadına veya sigortalı olmayan eşinin doğum yapması nedeniyle sigortalı erkeğe emzirme ödeneği verilebilmesi için, 5510 sayılı SS ve GSS Kanununun 4’üncü maddesinin birinci fıkrasının;

a) SSK kapsamında olanlar için doğumdan önceki bir yıl içinde en az 120 gün kısa vadeli sigorta kolları primi bildirilmiş olması,

b) Bağkur kapsamında olanlar için doğumdan önceki bir yıl içinde en az 120 gün kısa vadeli sigorta kolları primi yatırılmış ve genel sağlık sigortası primi dâhil prim ve prime ilişkin her türlü borçlarının ödenmiş olması, şarttır

İşten Ayrılanlar Emzirme ödeneği Alabilir Mi?

Sigortalılık süresinin bitimi durumunda yani emzirme ödeneği alacak sigortalının işten ayrılması durumunda ödenekten faydalanma süresi farklı işlemektedir.

Emzirme ödeneğine hak kazanan sigortalılardan sigortalılığı sona erenlerin, işten ayrıldıkları tarihten başlamak üzere 300 gün içinde çocukları doğarsa, sigortalı kadın veya karısı analık sigortası haklarından yararlanacak sigortalı erkeğe, doğum tarihinden önceki 15 ay içinde en az 120 gün prim ödenmiş olması şartıyla emzirme ödeneği verilebilecektir.

Emzirme ödeneği talep dilekçesi

Emzirme ödeneğinde talep dilekçesi artık istenmemektedir. Ödeneği hak kazanan sigortalıların kısa sürede ödeneği alabilmeleri ve sigortalının mağdur edilmemesi için talep dilekçesi şartı istisnalar dışında kaldırılmıştır. Sosyal Güvenlik Kurumu Harcama Belgelerinde Yapılan Değişiklik ile emzirme ödeneği talep dilekçesi istisnalar dışında istenilmeyecektir. Emzirme ödeneğinde mutlaka doğum raporu bilgileri tam ve doğru olmalıdır.

Emzirme Ödeneği Formu

Emzirme ödeneği formu başvuruyu yaptığınız SGK birimlerinde başvuru yapan kişiye doldurtulur. Yukarıda emzirme ödeneği talep dilekçesi artık gerekmemektedir demiştik. Zaten emzirme ödeneğine başvuru formu aslında talep dilekçesi yerine geçmektedir. Fakat talep dilekçesinin şartları sağlayan her sigortalı için gerek olmadığı söz konusu iken Siz değerli ziyaretçilerimizin yine de talep dilekçesini doldurarak işinizi sağlama almanızda fayda vardır.

Emzirme ödeneği taleplerinde doğum raporunu götürmeyi unutmayınız. Emzirme ödeneğinde başvuru sırasında, başvuran kişiye bir form doldurtulur ve bu form aslında talep dilekçesi yerine geçmektedir.

Emzirme ödeneği sorgulama

Emzirme ödeneğine süt parasına hak kazanan sigortalılar, emzirme ödeneği formunu Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğü ya da Sosyal Güvenlik Merkez Müdürlüğünde gerçekleştirebilir. Ödenek sorgulama için hem başvuruyu yaptığınız SGK birimlerini arayabilir, hem de e-devlet üzerinden sorgulama yapabilirsiniz.

Emzirme ödeneği PTT

Emzirme ödeneğine hak kazanan sigortalıların alacakları ödenekler, hak kazanmaları şartıyla PTT vasıtası ile kendilerine ödenecektir. Emzirme ödeneğini PTT aracılığı ile alabilirsiniz.

Aynı zamanda mutlaka SGK Ödemeleri Günlük Olarak PTT'den Alınabilecek yazımızı okumanızı tavsiye ediyoruz.

Emzirme ödeneği ile doğum parası aynı şey mi?

Emzirme ödeneğiyle doğum parası maalesef karıştırılmaktadır. Doğum parası sigortalı olsun olmasın her doğumda farklı ödeme olmak üzere Türk vatandaşlarına verilmektedir. Doğum parası ya da doğum yardımı olarak adlandırılan ödenek tamamen emzirme ödeneğinden farklıdır.

Doğum parası hakkında detaylı bilgi için Doğum Yardımı Ne Kadar? Doğum Yardımı Dilekçesi ve Başvuruları başlıklı içeriğimizi okuyabilirsiniz.

Emzirme ödeneği ve analık iş göremezlikten kaynaklı, Analık ödemesi de birbirinden farklıdır. Doğumdan önce 8 doğumdan sonra 8 haftalık doğum nedeniyle raporlu olunan sürelerde doğuma bağlı analık ödeneği verilmektedir.

İsteğe bağlı sigortalı iken emzirme ödeneği alınabilir mi?

Erkek sigortalıların eşlerinin, 5510 sayılı Kanuna göre 4a ya da 4b lis yani SSK’lı ya da bağkurlu olmadığı diğer sigortalılık durumlarında emzirme ödeneği verilip verilemeyeceği hususu tartışmalara yol açmıştır.

Tüm sigorta kollarına tabi olan ve emzirme ödeneği verilmesi için aranan emzirme ödeneği şartlarını yerine getiren erkek sigortalının eşlerine ödeneği verilmesi gerekmektedir. Sosyal Güvenlik Kurumu yayınlamış olduğu Genelge’de bu hususu belirtmiştir.

Uygulamada birlikteliğin sağlanması bakımından, emzirme ödeneği verilmesi için aranan şartları yerine getiren erkeğin; isteğe bağlı sigorta, 2925 sayılı Kanun, 5510 sayılı Kanunun ek 5inci veya ek 6ncı maddeleri kapsamında sigortalı olması nedeniyle haklarında analık sigortası hükümleri uygulanmayan karısının doğum yapması halinde sigortalı erkeğe emzirme ödeneği verilecektir.

Yani isteğe bağlı kadın sigortalının doğum yapması halinde erkek sigortalının emzirme ödeneği şartlarını yerine getirmiş olması kaydıyla emzirme ödeneği verilecektir. Burada unutulmaması gerekilen husus, sigortalı erkeğin isteğe bağlı eşinin doğum yapması ile emzirme ödeneğini almasıdır.

Geçmiş yıllar emzirme ödeneği tutarları

Emzirme ödeneği her yıl yeniden belirlenmektedir. Her yıl Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından ödenek güncellenmektedir. 2017 emzirme ödeneği tutarı 133 Lira olarak belirlenmiştir.

Geçmiş Yıllar Emzirme Ödeneği Tutarları Tablosu

2017 Yılı

133 TL

2016 Yılı

122 TL

2015 Yılı

112 TL

2014 Yılı

103 TL

Soru Sor
'Emzirme ödeneği nedir? Emzirme Ödeneği Kimlere verilir?' konusu ile ilgili sorunuz için lütfen aşağıdaki formu doldurunuz. Uzmanlarımız sorduğunuz soru ile ilgili sizlere dönüş sağlayacaklardır.

Soru Sor