Emekli Çalışanlar İşsizlik Maaşı Alabilir mi?

Emeklilerin işsizlik maaşı alabilme hali iki duruma göre değişebilmektedir. Bu iki durum;

Emekli aylığı kesilmeden sosyal güvenlik destek primine (SGDP) tabi olarak çalışma.

Emekli maaşının kesilerek çalışma durumudur.

Başlığımızda belirtilen emeklilerin işsizlik maaşı alma durumu emekli olduktan sonra Sosyal güvenlik destek primi ile çalışan emeklileri ilgilendirmektedir.


Sigortalıların emekli olduktan sonra çalışması durumunda emekli aylıklarının kesilme ya da kesilmeme durumu ile ilgili yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.


Emekli Çalışanlar İşsizlik Maaşı Alabilir mi?


Kural olarak, işsizlik ödeneğinden yararlanılabilmesi için bir işte çalışılmaması ya da herhangi bir sosyal güvenlik kuruluşundan yaşlılık aylığı alınmaması gerekmektedir.

Çalışırken emekli maaşı kesilmeksizin sosyal güvenlik destek primine (SGDP) tabi olarak çalışan emekliler işten ayrıldıktan sonra işsizlik maaşını hak etmemektedirler.

 

4447 sayılı Kanunun 52.maddesinin 1.fıkrasının (b) bendi uyarınca; “İşsizlik ödeneği almakta iken; … herhangi bir sosyal güvenlik kuruluşundan yaşlılık aylığı aldığı tespit edilen, sigortalı işsizlerin işsizlik ödenekleri kesilir.” hükmü ile konuya açıklık getirilmiştir.

İş yerinde normal çalışanların ücretlerinden işsizlik sigortası adı altında %3 oranında SGK primi kesilmektedir. Bunun %1’lik kısmı işçi payı, geri kalan %2’lik kısmı ise işveren payıdır. Fakat, iş yerinde emekli olarak yani emekli maaşı kesilmeden SGDP’ye tabi çalışanların maaşlarından işsizlik sigortası adı altında bir prim oranı kesilmediğinden, emekli olarak çalışanlar diğer tüm şartları sağlasa bile işten ayrıldıklarında işsizlik maaşı alamamaktadırlar.

Ancak, Kişi 01.10.2008 tarihinden sonra işe girdiyse; emekli olduktan sonra bir işverene bağlı olarak çalışması durumunda emekli aylıkları kesilir. Ayrıca da bunların çalıştıkları iş yerinden aldıkları ücretler üzerinden diğer ücretliler gibi prim alınacaktır.

Sonuç olarak, emekli aylığı alıp SGDP’ye tabi olarak çalışan emekliler işten ayrıldıkları takdirde işsizlik maaşı alamazlar

 

Ancak, emekli aylığı kesilip tüm sigorta kollarına tabi olarak çalışan emekliler, diğer sigortalılar gibi işsizlik sigortası primine tabi olacağından işten ayrıldıktan sonra işsizlik maaşı alabilmektedirler.


Soru Sor
'Emekli Çalışanlar İşsizlik Maaşı Alabilir mi?' konusu ile ilgili sorunuz için lütfen aşağıdaki formu doldurunuz. Uzmanlarımız sorduğunuz soru ile ilgili sizlere dönüş sağlayacaklardır.

Soru Sor