Anasayfa / Ne Zaman Emekli Olurum Emeklilik Soru Cevapları 3

Ne Zaman Emekli Olurum Emeklilik Soru Cevapları 3

İyi günler Bibilenvar. Size sorum şu; İşe girişim askerlikten önce bağkur’ lu olarak 01.03.1983: on bir yıl süreyle esnaflık yaptıktan sonra 01.03.1994 yılında işyerini kapatmak zorunda kaldım. 01.02.2016 tarihinde bir işyerinde SSk’ lı olarak çalışmaya başladım. Doğum tarihim 03.04.1961; en erken l Bağ-Kur’ lu olarak mı yoksa SSK’ lı olarak mı emekli olabilirim ? Yasin Y./ MUŞ

SSK/4-a Statüsünden Emekli Olabilirsiniz

4/b( Bağ_Kur) hizmetinizden sonra, 4/a(SSK)’lı olarak 1260 prim ödeme gün sayısını tamamlamanız durumunda hemen emekli talebinde bulunabilirsiniz.

Merhabalar Yasin Bey,

Verdiğiniz bilgileri değerlendirdiğimde, 02.02.2017 tarihi itibariyle 3960 4/b( Bağ-Kur), 360 4/a (SSK) hizmetinizin bulunduğu ve 540 gün de askerlik hizmetiniz olduğunuzu varsayıyorum.

İşe giriş tarihinizi baz alırsak 1479 sayılı Bağ-Kur Kanunu ya da 506 sayılı Sosyal Sigortalar Kanununa tabi olarak emeklilik şartlarınızın oluşacağını belirtmek istiyorum. Bağ-Kur emeklilik şartları, SSK emeklilik şartlarına göre daha ağır olduğundan ve siz de sorunuzda en erken nasıl emekli olacağınızı sorduğunuz için; size 506 sayılı Sosyal Sigortalar Kanununa tabi olarak emekli olmanız gerektiğini söylemek istiyorum. Son yedi yıl içerisinde en çok hizmetlerinizin 4/a(SSK)’ lı olarak geçmesi durumunda ; 25 yıl sigortalılık yılı, 47 yaş ve 5150 prim ödeme gün sayısı ile emeklilik şartlarına tabi olup 4/a(SSK)’lı olarak erken emekli olabilirsiniz.

Halihazırda 3960 gün 4/b(Bağ-Kur), 360 4/a(SSK) hizmetiniz bulunmakta . 4/a(SSK)’ lı olarak emekli olmanız için; Bağ*Kur hizmetinizden sonra 1260 gün 4/a(SSK) hizmetinizin bulunması gerektiğinden 1200 gün daha 4/a(SSK) prim ödemesinde bulunduktan hemen sonra emeklilik talebinde bulunabilirsiniz.

Not: Askerlik süreniz Bağ-Kur hizmetinizden önce olduğu için, 1260 gün hesabına dahil olamayacağından; borçlanma talebinde bulunmanızda bir yarar görmemekteyim.

Ne Zaman Emekli Olurum

Ne zaman emekli olurum sorusunu cevaplamak için öncelikle Sosyal Güvenlik Kurumu vasıtası ile elde edeceğiniz SGK hizmet dökümü bilgileriniz tarafımıza ulaştırılmalıdır. SGK hizmet dökümü aracılığı ile ne zaman emekli olurum, ssk ne zaman emekli olurum, bağkurdan ne zaman emekli olurum ve benzeri sorularınıza cevap bularak ssk emeklilik hesaplama bağkur emeklilik hesaplama ve diğer sigortalılık statüsü emeklilik hesaplamala işlemleriniz tarafımızca yapıalcaktır.

SSK emeklilik hesaplama ve Bağkur emeklilik hesaplama işlemleri sizlerin vermiş olduğunuz bilgiler ışığında hesaplanıp, Sosyal Güvenlik Kurumu mevzuatı gereği, erken emeklilik avantajlarını sağlayıp sağlamadığınız kontrol edilecektir. 

Bibilenvar emeklilik hesaplama konularında İş ve Sosyal Güvenlik Hukuku Uzmanları ile hizmetinizde. 

Ne zaman emekli olurum ne zaman emekli olabilirim emeklilik şartları erken emeklilik emeklilik tarihi hesaplama emeklilik soru cevapları ssk ne zaman emekli olurum bağkur ne zaman emekli olurum


Bibilenvar Eğitim ve Danışmanlık Hizmetleri

2016'nın ilk çeyreğinde kurulan Bibilenvar İş Hukuku, Sosyal Güvenlik Hukuku ve Vergi Hukuku kapsamında hizmet vermektedir.

  İletişim
  Bibilenvar Eğitim ve Danışmanlık Hizmetleri

info@bibilenvar.com

0216 456 47 81

0216 456 47 82