Anasayfa / Ne Zaman Emekli Olurum Emeklilik Soru Cevapları-1

Ne Zaman Emekli Olurum Emeklilik Soru Cevapları-1

Merhabalar, Ben Ahmet T****  *5.02.1960 doğumluyum. İlk defa sigortalı olarak *1.08.1980 tarihinde işe başladım. 1982 yılında askere gittim ve askere gidene kadar toplam 532 gün SSK hizmetim var. Askerlik sonrası değişik tarihlerde olmak üzere toplamda 3200 gün SSK hizmetim var. Şu anda bir fabrikada çalışmaktayım ve burada da 1200 günlük bir hizmetim var. Toplamda 4832 günlük SSK hizmetim bulunmaktadır. Emeklilik tarihimi öğrenmek istiyorum ve özellikle askerlik borçlanması yaparak erken emeklilik hakkım olabilir mi? Şimdiden geri dönüşünüz için teşekkürler.

Bilgiler;

Ad-Soyad: Ahmet T****

TC Kimlik No: 231********

Doğum Tarihi: *5.02.1960

İlk Sigorta Başlangıç Tarihi: *1.08.1980

Askerlik Tarihi: 1982/*.ay (5*0 Gün)

Toplam Sigorta Gün Sayısı: 4932

Cevap:

Ahmet Bey merhabalar,

Sosyal Güvenlik Sistemimizde, ilk defa uzun vadeli sigorta kollarından sigorta başlangıç tarihi, askerlik hizmetinin öncesinde gerçekleşmiş ise askerlik borçlanması yaparak sigorta başlangıç tarihinizi önceki bir tarihe (geriye) çekemezsiniz. Ama emeklilik için gerekli prim gün sayınızı doldurmak için askerlik borçlanması yapabilirsiniz.

Vermiş olduğunuz bilgiler ışığında normal emeklilik şartlarını yerine getirmeniz için 25 yıl sigortalılık süresi, 45 yaş şartı ve 5000 Prim gün sayısı koşullarının yerine getirilmesi gerekmektedir. 25 yıl sigortalılık süresi ve 45 yaş şartını yerine getirmenize rağmen emeklilik için gerekli prim gün sayısı olan 5000 gün şartını yerine henüz getirmemişsiniz.

Hemen Emekli Olabilirsiniz!

5000 prim gün şartını yerine getirmeniz için ya askerlik borçlanması yaparak hemen emekli olabilir ya da 68 gün daha fiilen sigortalı olarak çalışmanız sonrasında emekli olabilirsiniz.

68 günlük açığınızı askerlik borçlanması ile kapatarak hemen emekli olabilirsiniz. Askerlik borçlanmasını yapmanız takdirde ödemeniz gereken tutar minimum 1.194,00 TL, maksimum ise 7.764,92 TL olacaktır.

Diğer bir yol ise, emekliliğiniz için gereken 68 günlük prim gün sayısını doldurmak için, eğer çalışma gücü kaybınız yok ise 68 gün daha fiili olarak sigortalı çalışmanızdır. Eğer askerlik borçlanmasını yapmadan 68 gün fiili olarak çalışmanız halinde 04.11.2016 tarihinde emeklilik için gereken prim gün sayısı olan 5000 günü tamamlamış olacaksınız.

Emeklilik şartlarını yerine getirdiğiniz tarihte (ister hemen askerlik borçlanması ile, ister askerlik borçlanması yapmadan fiilen sigortalı çalışarak 04.11.2016 tarihinde) bağlı bulunduğunuz Sosyal Güvenlik Merkez Müdürlüğü ya da Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğüne ekte göndermiş olduğumuz “Tahsis Talep Dilekçesi” ile müracaat ederek emeklilik işlemlerinizi başlatabilirsiniz. Lütfen “uyarı” bölümünü de okumanız faydanıza olacaktır.

Saygılarımızla
Uyarı: Emeklilik için gereken prim gün sayısını doldurmak için fiilen çalışmadığınız halde “hatır sigortalısı” olarak bir tanıdık ya da dostunuzun yanında sigortalı bildirimlerinden uzak durunuz. Sosyal Güvenlik Kurumu bu durumu tespit ettiğinde, eğer emekli olmuş iseniz geriye dönük emekli aylıklarını 5510 sayılı Kanun madde 96 ya göre faizi ile birlikte sizlerden alacaktır.”

Bibilenvar Eğitim ve Danışmanlık Hizmetleri TİC. LTD. ŞTİ.

Ne Zaman Emekli Olurum

Ne zaman emekli olurum sorusunu cevaplamak için öncelikle Sosyal Güvenlik Kurumu vasıtası ile elde edeceğiniz SGK hizmet dökümü bilgileriniz tarafımıza ulaştırılmalıdır. SGK hizmet dökümü aracılığı ile ne zaman emekli olurum, ssk ne zaman emekli olurum, bağkurdan ne zaman emekli olurum ve benzeri sorularınıza cevap bularak ssk emeklilik hesaplama bağkur emeklilik hesaplama ve diğer sigortalılık statüsü emeklilik hesaplamala işlemleriniz tarafımızca yapıalcaktır.

SSK emeklilik hesaplama ve Bağkur emeklilik hesaplama işlemleri sizlerin vermiş olduğunuz bilgiler ışığında hesaplanıp, Sosyal Güvenlik Kurumu mevzuatı gereği, erken emeklilik avantajlarını sağlayıp sağlamadığınız kontrol edilecektir. 

Bibilenvar emeklilik hesaplama konularında İş ve Sosyal Güvenlik Hukuku Uzmanları ile hizmetinizde. 

emeklilik Ne Zaman Emekli Olurum erken emeklilik erken emeklilik 2018 emeklilik sorgulama ssk emeklilik sgk emeklilik örnek sorular bibilenvar ne zaman emekli olurum emeklilik şartları emeklilik hesaplama askerlik borçlanması emeklilik soru cevap hemen emeklilik ssk emeklilik hesaplama bağkur emeklilik hesaplama SGK hizmet dökümü Sosyal Güvenlik Kurumu


Bibilenvar Eğitim ve Danışmanlık Hizmetleri

2016'nın ilk çeyreğinde kurulan Bibilenvar İş Hukuku, Sosyal Güvenlik Hukuku ve Vergi Hukuku kapsamında hizmet vermektedir.

  İletişim
  Bibilenvar Eğitim ve Danışmanlık Hizmetleri

info@bibilenvar.com

0216 456 47 81

0216 456 47 82