Anasayfa / 18 Yaşını Doldurmayan Çocukların Genel Sağlık Sigortası

18 Yaşını Doldurmayan Çocukların Genel Sağlık Sigortası

18 yaşını doldurmayan çocukların sağlık hizmeti finansmanı nasıl karşılanmaktadır? 18 yaşını doldurmayan çocukların genel sağlık sigortası primi kim tarafından yatırılmaktadır? Başlığımızdan da anlaşılacağı üzere 18 yaş Medeni Kanunumuz gereği ergenlik koşullarında sınırdır. Yani 18 yaş Kanuni hak ve sorumlulukların ergin kişide aranılıp aranılmayacağı daha doğrusu erginlik ile ne derece yaptıkları eylem ve eylemlerden sorumlu tutulacağında önemli rol oynamaktadır.

18 yaşını doldurmayan çocuklar genel sağlık sigortalısı mıdır? 18 yaşını doldurmayan çocukların genel sağlık sigortası prim ödeme yükümlülüğü var mıdır? Yazımızda bu konuya değineceğiz.

Genel Sağlık Sigortasında 18 Yaşını Doldurmayan Çocuklara Ayrıcalık Var

Kanunun 60 ıncı maddesi gereğince genel sağlık sigortalısı sayılanların çocukları, ana ya da babanın tescil edilmiş olmasına bakılmaksızın ve ayrıca bir işleme gerek olmaksızın 18 yaşını dolduruncaya kadar genel sağlık sigortalısı veya genel sağlık sigortalısının bakmakla yükümlü olduğu kişisi olarak herhangi bir şart aranmaksızın sağlık hizmetlerinden ve diğer haklardan faydalandırılır. Yani herhangi bir prim ödeme yükümlülüğü 18 yaşını doldurmayan çocuklara tanınmıyor. Devlet tarafından sağlık hizmeti finansmanı sağlanıyor.

Anne ve Babası Ayrılmış Çocukların Genel Sağlık Sigortalılığı

18 yaşını doldurmayan anne ve babası ayrılmış çocuklar yine aynı şekilde Devlet tarafından sağlık hizmeti finansmanı sağlanarak sağlık hizmet sunucularından faydalanabilmektedirler.

Anne ve babası ayrılmış çocukların sağlık aktivasyonları, velayeti bulunan anne ya da baba üzerinden yapılacaktır. Ancak, velayeti bulunan anne ya da babanın genel sağlık sigortalığının bulunmaması veya yazılı olarak talep etmeleri halinde velayeti bulunmayan anne ya da babanın üzerinden de aktivasyonları yapılabilecektir.

Evlat Edinilmiş 18 Yaş Altı Çocuğun Genel Sağlık Sigortası

Genel sağlık sigortalısının evlat edindiği veya nesebini tanıdığı 18 yaş altı çocukları için de yukarıda belirtilen hususlar uygulanacaktır. Evlat edinen kişinin genel sağlık sigortalılığı yoksa (bakılmakla yükümlü olunan kapsamında ise) ya da genel sağlık sigortalısı olmakla beraber bakmakla yükümlüsü olmayan kapsamında ise söz konusu çocuğun öz anne/babası üzerinden, onlar da yok ise Kanunun 60 ıncı maddesinin birinci fıkrasının (c) bendinin (1) numaralı alt bendinde belirtilen hususlara göre işlem yapılacaktır. Yani yine genel sağlık sigortalısı kapsamında olup, genel sağlık sigortası prim ödeme yükümlüsü olmadan primler Devlet tarafından sağlanarak sağlık hizmeti sunucularından faydalanabileceklerdir.

Genel Sağlık Sigortası kategorisi diğer yazılarımız için TIKLAYINIZ.. 

Genel Sağlık Sigortalısının Bakmak Yükümlü Olduğu Kişiler başlıklı yazımızı okumak için TIKLAYINIZ..

Pedagojik Formasyon Alanların Genel Sağlık Sigortalılığı başlıklı yazımızı okumak için TIKLAYINIZ..

Genel Sağlık Sigortası, Genel Sağlık Sigortalısı, Genel Sağlık Sigortası Primleri, Genel Sağlık Sigortası Prim Ödeme Yükümlüsü ve benzeri Genel Sağlık Sigortasına ilişkin soru ve görüşleriniz için bizimle iletişim kurabilirsiniz.. Bibilenvar

Genel Sağlık Sigortası 18 Yaşını Doldurmayan Çocukların Genel Sağlık Sigortası genel sağlık sigortası prim ödeme yükümlüsü genel sağlık sigortası primi Anne ve Babası Ayrılmış Çocukların Genel Sağlık Sigortalılığı Evlat Edinilmiş 18 Yaş Altı Çocuğun Genel Sağlık Sigortası çocukların sağlık hizmeti sağlık hizmeti finansmanı Bibilenvar


Bibilenvar Eğitim ve Danışmanlık Hizmetleri

2016'nın ilk çeyreğinde kurulan Bibilenvar İş Hukuku, Sosyal Güvenlik Hukuku ve Vergi Hukuku kapsamında hizmet vermektedir.

  İletişim
  Bibilenvar Eğitim ve Danışmanlık Hizmetleri

info@bibilenvar.com

0216 456 47 81

0216 456 47 82

18 Yaşını Doldurmayan Çocukların Genel Sağlık Sigortası