Anasayfa / Fransa’da Yaşayan Vatandaşlarımızın Türkiye’den Emeklilik Şartları

Fransa’da Yaşayan Vatandaşlarımızın Türkiye’den Emeklilik Şartları

Sitemize gelen yurtdışı emeklilik sorularının başında Fransa’da yaşayan Türk ve Türk kökenli vatandaşlarımızın emeklilik soruları gelmektedir. Fransa’daki Türk vatandaşlarımızın Fransa’da çalışarak geçirdikleri süreleri Türkiye’den emekli olmak için belli şartlar ile borçlanabilmektedir.

İkili Sosyal Güvenlik Anlaşması Hükümleri Mevcut

Özellikle kadın vatandaşlarımızın Fransa’da bulundukları sürelerde çalışmasalar da emeklilik haklarının olması diğer ikili sosyal güvenlik anlaşması imzaladığımız ülkelerde yaşayan vatandaşlarımıza nazaran avantajlı bir durumdadırlar.

Hem kadın hem de erkek vatandaşlarımız Fransa’da çalışarak ve/veya ev hanımı olarak geçirdikleri süreleri ülkemizde borçlanma suretiyle emeklilik için gerekli yıl ve prim gün sayısı şartlarını yerine getirebilirler.

3201 Sayılı Yasaya Göre Yurt Dışı Borçlanması ve Emeklilik

3201 Sayılı Yurtdışında bulunan Türk Vatandaşlarının Yurtdışında geçen sürelerinin Sosyal Güvenlikleri Bakımından değerlendirilmesi hakkında kanun ile Yurtdışında geçen sürelerin borçlandırılması ve değerlendirilmesine ilişkin mevzuat uyarınca, 18 yaşını dolduran ve yurtdışında yaşayan Türk Vatandaşlarının, Türk Vatandaşı iken geçen ve resmi belgeler ile Sosyal Güvenlik Kurumu’na başvurulan süreler için yurtdışı borçlanması yaparak Türkiye’den emeklilik için gerekli iş ve işlemleri başlatabilirler.

Çifte Vatandaşım Emeklilik Hakkım Ne Olur?

Ülkemiz ile Fransa Cumhuriyeti arasında ikili Sosyal Güvenlik Anlaşması mevcuttur. Söz konusu akit çerçevesinde özellikle uzun vadeli sigorta kolları bakımından taraf ülke vatandaşlarına kolaylıklar sağlanmıştır. Uzun vadeli sigorta kolları primleri ise Türkiye’den emeklilik için gerekli şartların başında gelmektedir.

Çifte vatandaşlıkları bulunanların diğer yurttaşlarımız gibi emeklilik hakları korunmaktadır. Çifte vatandaşlıkları bulunanlar çalıştıkları ve/veya ikamet sürelerini borçlanabilirler.

Hangi Statüden Emekli Olacağım SSK Mı Bağkur Mu?

Fransada yaşayan vatandaşlarımızdan gelen soruları sıralayacak olursak, ne zaman emekli olacaklarının yanında hangi statüden emekli olacakları gelmektedir. Bibilenvar’ın özellikle ülkemizde emeklilik ve borçlanma servisinde yıllarca çalışmış emeklilik uzmanları Fransa’da yaşayan vatandaşlarımız için hangi statünün ya da hangi borçlanma şekillerinin soru sahibi açısından daha lehine olacağını soruyu soran üyemiz ile birebir iletişimde olarak daha yüksek emekli maaşı/aylığı almaları konusunda mükemmel hizmet sunmaktadırlar.

Bibilenvar’ın Emeklilik Uzmanları Yanınızda!!

Fransa’da yıllardır çalışan kadın ve erkek vatandaşlarımızın emeklilikleri konusunda en güzel yönlendirme ve kolaylıkları emeklilik servislerinde yıllarını tecrübeye dönüştürmüş emeklilik üstatları tarafından sağlanmaktadır. Fransız mevzuatı ve Türk Sosyal Güvenlik mevzuatı kapsamında gerekli incelemeler yapılarak emekliliğe giden yollar bir bir aşılıyor ve bir soru ile emeklilik konusunda bütün bilgi ve birikim soru soran üyemize aktarılıyor. Üyelerimiz dilerse borçlanma ve emeklilik ile ilgili Bibilenvar’ ın saha ekibine vekalet vererek emeklilik konusunda herhangi bir sıkıntı ve uğraşa girmeden emekli olabiliyor. Siz de online olarak sorunuzu sorun ve size sunacağımız emeklilik planları çerçevesinde haklarınızdan faydalanın.

Fransada yaşayan vatandaşların emeklilik şartları Yurtdışı emeklilik Çifte Emeklilik Borçlanma ile emeklilik Türkiyeden emeklilik şartları


Bibilenvar Eğitim ve Danışmanlık Hizmetleri

2016'nın ilk çeyreğinde kurulan Bibilenvar İş Hukuku, Sosyal Güvenlik Hukuku ve Vergi Hukuku kapsamında hizmet vermektedir.

  İletişim
  Bibilenvar Eğitim ve Danışmanlık Hizmetleri

info@bibilenvar.com

0216 456 47 81

0216 456 47 82