Anasayfa / Evde Çocuk Bakım Projesi Devrede

Evde Çocuk Bakım Projesi Devrede

Ülkemiz ile Avrupa Birliği tarafından ortaklaşa finanse edilen ve Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından yürütülmekte olan Evde Çocuk Bakım Hizmetleri Yoluyla Kayıtlı Kadın İstihdamının Desteklenmesi Projesi kısaca Evde Çocuk Bakımı Projesi Antalya, Bursa ve İzmir’den sonra şimdi de İstanbul ve Ankara’da uygulanacak.

2 yaşından küçük çocuğunuz varsa ve çalışmak, daha önce çalıştığınız işe geri dönmek ya da yeni bir işte çalışmaya başlamak istiyorsanız, bu Proje ile Sosyal Güvenlik Kurumu size ihtiyacınız olan desteği sağlayarak aylık 320 € veriyor.

2017 yılının üçüncü çeyreğinde tamamlanacak olan Proje ile Ankara ve İstanbul illerinde yaşayan ve ilk başvuran 5000 anne gerekli şartları taşımaları halinde mali destekten faydalanabilecek, böylelikle toplamda annelere 47 milyon Avronun üzerinde mali destek sağlanmış olacak.

0-24 ay aralığında çocuğu olan kadınların çalışma hayatına katılımının arttırılması veya doğum nedeniyle çalışma hayatından ayrılanların geri dönüşünün kolaylaştırılması, bir yandan da kayıt dışı çalışan çocuk bakıcılarının kayıtlı istihdamının artırılmasını amaçlayan Projeden, Mart 2015 tarihinden şimdiye kadar Antalya, İzmir ve Bursa illerinde yaşayan 6000’den fazla anne yararlandı.

Annelere Ne Kadar Mali Destek Verilecek?

Projeden yararlanmaya hak kazanan annelere aylık 416 €’ya kadar mali destek verilecek.

0-24 ay aralığında çocuğu olan annelere verilecek destek aylık 320 €. Bu mali destekten yararlanabilmek için öncelikle sigortalı olarak çocuk bakıcısı çalıştırmalı, kendiniz de sigortalı işçi olarak bir işte çalışmalısınız. Eğer çocuğunuza tek başınıza bakıyorsanız (tek ebeveyn iseniz), %40 ve üzeri oranda engelli çocuğunuz var ise ya da resmi makamlarca onaylanmış (Milli Eğitim Bakanlığı ve/veya İŞKUR onaylı veya Mesleki Yeterlilik Kurumu Belgesi de dahil) sertifikaya sahip ya da sertifika programına kayıtlı çocuk bakıcısı çalıştırıyor iseniz yararlanabileceğiniz mali destek miktarı 416 €’ya çıkıyor. 

Projede Bahsedilen Mali Destekten Kimler Faydalanacak?

Tam zamanlı işçi olarak bir işverenin yanında çalışan sigortalı anneler, sigortalı çocuk bakıcısı çalıştırdıklarında mali destekten yararlanabilirler. Özellikle doğum sonrası analık izinleri bitiminde anılan destekten faydalanma imkanı getirilmiştir. Kısmi süreli yani yarı zamanlı çalışan anne bu destekten faydalanamayacak.

Projeden Faydalanma Şartları Nelerdir?

 • Başvuru tarihi itibariyle (ön kayıt anında) 0-24 ay aralığında (24 üncü ay dahil) çocuğu olmak
 • T.C. vatandaşı olmak
 • Bir işverenin yanında işçi statüsünde (SGK’ya devri yapılmayan banka sandıklarına tabi olanlar hariç tüm 5510 sayılı Kanun kapsamındaki 4/a sigortalılar) sigortalı olarak tam zamanlı çalışıyor olmak (SGK’ya her ay 30 tam gün prim bildirimi yapılması gerekmektedir.)
 • İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya ve Bursa illerinden birinde çocuğuyla birlikte aynı evde ikamet etmek (Çocukla annenin ikametgahı aynı olmalıdır.)
 • Analık izin süresini geçirmiş olmak (Analık izin süresinde olan anneler çalışmaya başladıklarında projeden faydalanabilirler.)
 • Başvuru tarihi itibariyle son bir yıldaki ortalama brüt ücreti, asgari ücretin brüt tutarının iki katını aşmamak (2016 için 3.294,00 TL)
 • Çalıştırdığı çocuk bakıcısıyla arasında; kendisi veya eşinin birinci derecede, çocuk bakıcısı ile aynı evde oturuyorsa 3. dereceye kadar (3. derece dahil) akrabalık ilişkisi bulunmamak (Bebeğin anneannesi veya babaannesi veya bebeğin erişkin kardeşi çocuğa bakıyorsa Projeden faydalanmanız mümkün değildir.) ✓ Proje kapsamında çocuk bakıcısı olarak çalışmamak
 • En geç kesin kayıt tarihi itibariyle Sosyal Güvenlik Kurumuna Ek-9 kapsamında (çocuk bakıcıları da dahil ev hizmetlerinde çalışanların sigortalılığı) sigorta kaydını yaptırmış olmak şartıyla tam zamanlı çocuk bakıcısı istihdam etmek.

Çocuk Bakıcısının Taşıması Gereken Şartlar Nelerdir?

 • T.C. vatandaşı ve kadın olmak
 • İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya ve Bursa illerinin birinde ikamet ediyor olmak (Siz hangi ilde ikamet ediyor iseniz bakıcınızın ikametgahının da o ilde olması gerekmektedir.)
 • Hizmet akdine tabi Ek-9 kapsamında tam zamanlı sigortalı çalışan olmak (SGK’ya her ay 30 tam gün prim bildirimi yapılması gerekmektedir.)
 • Bakımını üstlendiği çocuğun anne veya babası ile birinci derece, ebeveyn ile aynı evde oturuyorsa 3. dereceye kadar (3. derece dahil) akrabalık ilişkisi bulunmamak
 • En az ilkokul mezunu ve en az 18 yaşında olmak

Mali destekten yararlanmak istiyorsanız ve gereken şartları taşıyorsanız 28 Kasım 2016 tarihi sabah saat 10.00’dan itibaren SGK’nın web sayfası üzerinden “Ön kayıt” yaptırabilirsiniz.

Bibilenvar İle Evde Çocuk Bakım Projesi Detaylarını Uzmanlarımız Aracılığı İle Öğrenebilirsiniz...

Evde Çocuk Bakımı Bibilenvar Çocuk Bakım Projesi Anneye Mali Destek Anneye Devlet Desteği Bakıcı Desteği Anneye Bakıcı Ücreti


Bibilenvar Eğitim ve Danışmanlık Hizmetleri

2016'nın ilk çeyreğinde kurulan Bibilenvar İş Hukuku, Sosyal Güvenlik Hukuku ve Vergi Hukuku kapsamında hizmet vermektedir.

  İletişim
  Bibilenvar Eğitim ve Danışmanlık Hizmetleri

info@bibilenvar.com

0216 456 47 81

0216 456 47 82