Doğum Borçlanması Nedir? Doğum Borçlanması İle Ne Zaman Emekli Olurum?

Doğum Borçlanması Nedir?

Ne zaman emekli olurum ya da doğum borçlanması ile ne zaman emekli olurum soruları sitemizde oldukça yaygın bir şekilde gelmeye başlamıştır. Özellikle doğum borçlanması ile erken emeklilik var mı yok mu konusundan ziyade sizlere doğum borçlanmasını anlatacağız.

Doğum borçlanması, emeklilik hesaplamalarında emeklilik şartlarından sigorta prim gün sayısını yerine getirmekte eksik günleri olan ve doğumdan önce ilk defa uzun vadeli sigorta kollarından sigorta başlangıcı ile Sosyal Güvenlik Kurumu’na hizmet bildiriminde bulunan kadın sigortalının;

Doğum nedeniyle çalışamadıkları en fazla üç defa olmak üzere ikişer yıllık sürelerini  toplamda en fazla 6 yıla tekabül eden ve Sosyal Güvenlik Kurumu’na hizmet bildiriminde bulunulmayan günlerin yine SGK’ ya borçlanarak ödenilmesidir.

6552 sayılı Torba Yasa’dan önce doğum borçlanması yapılabilecek süre 2yıl artı 2 yıl olmak üzere 4 yıl idi. 6552 sayılı Yasa’dan sonra bu süre +2 yıl daha eklenerek toplam 6 yıllık doğum borçlanmasının yapılabileceği düzenlemesi getirildi.

Doğum Borçlanmasının Şartları Nelerdir?

Doğum borçlanması için öncelikle sigortalı kadının, borçlanma yapacağı doğum sürelerinden önce Sosyal Güvenlik Kurumu’na uzun  vadeli sigorta kolları bakımından sigortalı bildiriminin yapılmış olması gerekmektedir.  

Kadın sigortalının doğum borçlanması yapabilmesi için, borçlanacağı süre kadar hizmet bildiriminin yani sigortalılık bildiriminin olmaması diğer adı ile eksik günlerinin olması gerekmektedir.

Doğum borçlanması yapacak kadın sigortalının her doğum için 2 yıl olmak üzere toplamda 6 yıllık doğum borçlanması yapabilmesi için, borçlanılan süre kadar çocuğun yaşaması gerekmektedir.

Doğum Borçlanması Süreleri Nelerdir?

Kadın sigortalıların emeklilik hesaplamasındaki doğum borçlanması yapabilecekleri süreler;

  • Doğum borçlanması yapan sigortalı kadın her çocuk için toplamda 6 yıllık hizmet borçlanarak, emeklilik hesaplamasındaki prim gün sayılarını yerine getirebilir.
  • Doğum  borçlanması yapacak sigortalı kadının doğumdan sonraki sekiz haftalık, çoğul gebelik halinde ise on haftalık süreleri, doğuma üç hafta kalıncaya kadar çalışması halinde, doğum sonrası istirahat süresine eklenen süre dahil toplam istirahat süresi ile birlikte toplam iki yıllık süre borçlanılabilir.
  • Doğum  borçlanması yapacak kadın sigortalılar doğum nedeniyle çalışamadıkları en fazla üç defa olmak üzere ikişer yıllık sürelerini (toplamda en fazla 6 yıla tekabül etmektedir.) borçlanabilir.

          -Doğum borçlanması talebinde bulunan kadın sigortalıların doğum yaptığı tarihten sonra adına primi ödenmiş süreler borçlanma hesabında dikkate alınmaz. Prim ödenmiş süreler iki yıllık süreden düşülerek kalan süre borçlandırılacaktır.

          -Doğum borçlanması yapılacak sürede çocuğun vefat etmesi halinde vefat tarihine kadar olan süreler borçlanılabilir.

           -İlk doğumunu yaptıktan sonra iki yıl dolmadan ikinci doğumunu yapan kadın sigortalı, ilk doğumdan ikinci doğuma kadar geçen süre ile ikinci doğum için borçlanabileceği iki yıllık sürenin toplamı kadar geçen süreyi borçlanılabilir.

Doğum Borçlanması İle Erken Emeklilik Var Mı?

Doğum borçlanması ile erken emekli olmak istiyorum ya da doğum borçlanması yaparak ne zaman emekli olurum sorusu oldukça sık sorulmaktadır. Yukarıda da değindiğimiz üzere doğum borçlanması yapılabilmesi için, kadın sigortalının doğum borçlanması yapacağı doğumlardan önce Sosyal Güvenlik Kurumu’na sigortalı bildiriminde bulunulması gereklidir.

Siz değerli ziyaretçilerimizden gelen sorularda maalesef ilk defa sigortalılık bildiriminden önceki doğum sürelerinin de hesaba katılarak doğum borçlanması yapılabileceği yanlış bilginin çok olduğunu görmekteyiz. Doğum borçlanması yapacak kadın sigortalı doğum yaptığı tarihten önce sigortalı bildirilirse, en fazla 3 doğum olmak üzere toplam 6 yıllık süre ile doğum borçlanması yapabilir.

Doğum borçlanması ile erken emeklilik kamuoyunda sanki, doğum yapılan her çocukta sigorta başlangıcı 2 yıl erkene çekilir gibi bir algı var. Burada bu yanlış bilginin yanlış emeklilik hesaplamasına neden olduğunu dile getirelim.

Doğum borçlanması sadece emeklilik tarihi hesaplanması sonrasında, emeklilik için gereken prim gün sayısında eksiklik bulunması halinde, eksik olunan günleri tamamlamak adına yapılır. Yani doğum borçlanması sigorta başlangıcınızı öne çekmek.

Eğer yaş ve doğal olarak sigortalılık süresini tamamlayıp, emeklilik için gereken prim gün sayınızda eksiklik varsa, doğum borçlanması ile erken emekli olabilirsiniz. Yani doğum borçlanması ile eksik kalan prim günü sayısı kadar çalışmanıza gerek kalmadan, eksik kalan prim günlerini doğum borçlanması ile SGK’ ya borçlanarak tamamlayabilir dolaysıyla erken emekli olabilirsiniz.

Çalışan kadının doğum borçlanmasındaki detaylar ve avantajları nelerdir? Doğum borçlanmasında süre hesaplamaları nasıl yapılmaktadır? Doğum borçlanmasının  faydaları nelerdir? Doğum  borçlanmasında başvurulacak merci? Doğum borçlanması hesaplama ve doğum borçlanması ile aklınıza takılabilecek her türlü soru ve sorularınızı İş ve Sosyal Güvenlik Uzmanlarımıza sorabilirsiniz. Bibilenvar doğum borçlanması konusunda tüm detayları anlatarak sizleri bilgilendirecek.

Soru Sor
'Doğum Borçlanması Nedir? Doğum Borçlanması İle Ne Zaman Emekli Olurum?' konusu ile ilgili sorunuz için lütfen aşağıdaki formu doldurunuz. Uzmanlarımız sorduğunuz soru ile ilgili sizlere dönüş sağlayacaklardır.

Soru Sor