Yurtdışı İşçi Çalıştırma

Anasayfa / Yurtdışı İşçi Çalıştırma

Uluslararası iş gücü dolaşımı ile birlikte ülkemizde kurulu bulunan işletmeler, yurtdışında çalıştırdıkları Türk işçilerin sosyal güvenlik hakları bakımından sorumluluk sahibidir. Özellikle ikili sosyal güvenlik anlaşması bulunan ülkelerde işçi çalıştırmak yaygın hale gelmiştir.

Yurt dışından iş alan işverenlerimiz, özellikle müteahhit firmaları, bu işleri yürütmek için genellikle Türkiye'den işçi götürmektedirler. Ancak yurt dışına işçi götürebilmek bazı kurallara bağlanmıştır. Bunun için öncelikle Türkiye İş Kurumundan izin almak, işçilerle yurt dışı işçi sözleşmesini yapmak ve bu sözleşmeleri Türkiye İş Kurumuna onaylatmak gerekmektedir.


Bu işçilerin Sosyal Güvenlik Kurumuna bildirimi ise yurt içinde çalışan işçilere göre bazı farklılıklar arz etmektedir. Sosyal güvenlik sözleşmesi imzalanmamış ülkelere çalıştırılmak üzere götürülen işçiler hakkında kısa vadeli sigorta kolları ve genel sağlık sigortası hükümleri uygulanmaktadır.

Yutdışı işçi çalıştırma hakkında merak ettiklerinizi bibilene danışabilirsiniz.

 


Bibilenvar Eğitim ve Danışmanlık Hizmetleri

2016'nın ilk çeyreğinde kurulan Bibilenvar İş Hukuku, Sosyal Güvenlik Hukuku ve Vergi Hukuku kapsamında hizmet vermektedir.

  İletişim
  Bibilenvar Eğitim ve Danışmanlık Hizmetleri

info@bibilenvar.com

0216 456 47 81

0216 456 47 82